Pierwsze kroki z Yerba Mate

Pierwsze kroki z Yerba Mate

Ostrokrzew paragwajski znany jako Yerba Mate to roślina zdobywająca ostatnimi czasy popularność. Napój zawdzięcza swoją sławę unikalnym właściwościom, charakterystycznemu aromatowi i sposobem spożywania. W niniejszym wpisie wyjaśnimy, jak zacząć przygodę z Yerbą Mate.

Właściwości

Yerba Mate kojarzy się z charakterystycznym naczyniem przypominającym tykwę i specjalną słomką. W krajach latynoamerykańskich napój ten jest odpowiednikiem kawy czy herbaty. Napój jest tam tak popularny ze względu na zawarte w nim witaminy i mikroelementy. Yerba Mate pozwala redukować stres, poprawia metabolizm, korzystnie wpływa na sprawność fizyczną, intelektualną i układ nerwowy. Nadto sprzyja wzrostowi energii i aktywności ze względu na zawartość mateiny. Sekret niesamowitego smaku Yerba Mate leży w suszu, temperaturze wody i naczyniu.

Susz

Smak Yerba Mate jest bardzo charakterystyczny i cierpki i gorzkawy. Trzeba się z nim oswoić. Dla osób początkujących, poleca się delikatniejszą odmianę brazylijską lub palona o lekko czekoladowym posmaku. Należą do nich np. YERBA MATE WILD POWER DESPALADA lub YERBA TOASTED. Można również pokusić się o mieszanki Yerba Mate z suszonymi owocami, np. MATE VERY BERRY z owocami leśnymi. Jednak warto pamiętać, że najlepszą Yerbą Mate jest Yerba klasyczna, argentyńska, np. YERBA OP TARAGUI SIN PALO.

Akcesoria

Najważniejszymi akcesoriami do spożywania Yerba Mate jest bombilla, tzn. słomka zakończona filtrem, zapobiegającym dostawaniu się suszu do ust. Dostępne są w różnych rodzajach, stalowe, naturalne babmusowe itd. Wybór zależy od indywidualnych upodobań. Warto również zaopatrzyć się w Matero – naczynie do parzenia liści i picia naparu. Warto pamiętać, iż sprzedający sklep Yerba Mate, często oferują gotowe zestawy uwzględniające niezbędne akcesoria i mieszankę suszu, co jest rozwiązaniem idealnym dla początkujących.

Parzenie suszu

W celu prawidłowego przygotowania napoju, w pierwszej kolejności należy włożyć bombillę do Matero i wsypać susz do wysokości od ¼ do ¾ objętości. Zaleca się, by zacząć on minimalnej porcji suszu, stopniowo zwiększając jego ilość z czasem przyzwyczajania się do smaku naparu. Tak przygotowany susz należy zalać wodą o temperaturze między 70 a 80 stopni. Warto pamiętać, iż nie jest wskazane mieszanie naparu ani zbyt długie przetrzymywanie zalanego suszu. Optymalnym rozwiązaniem jest wypicie naparu zaraz po zaparzeniu. Warto pamiętać, iż liście naparu można zalewać kilkukrotnie, bez utraty ich właściwości.

Poprzednie

Nowoczesne typy okien

17 kwietnia 2020
Następne

Konserwacja i pielęgnacja krzeseł do salonu: Porady ekspertów

17 kwietnia 2020

Komentowanie wyłączone.